Nowy ośrodek zdrowia  dla Seestadt Aspern

w Wiedniu, Austria

Szczegóły projektu:

Rok zakończenia: 2023
Kraj: Austria

Obszary zastosowania: ściana, sufit, rusztowanie ochronne

Zastosowane produkty:

Dipl. Ing. Wilhelm Sedlak Gesellschaft m.b.H buduje w ciągu około 20 miesięcy ośrodek zdrowia, na zlecenie PHCS Immobilien Alpha GmbH u. Co KG, w Seestadt Aspern, 1220 Wiedeń, jednym z największych obszarów zabudowy miejskiej w Europie. Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Seestadt oraz na jednym z ostatnich placów budowy w Seeparkquartier, lokalizacji biznesowej Seestadt.

Nowy budynek składa się z dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, które są połączone ze sobą na parterze i w piwnicy. Rozciąga się od Simone-de-Beauvoir-Platz do Sonnenallee.

Nowy budynek o powierzchni użytkowej około 9650 m² oferuje przestrzeń dla wszystkich obszarów medycznych, a także lokalnego dostawcy na parterze, w ten sposób w znaczący sposób przyczyniając się do zapewnienia opieki zdrowotnej w Seestadt Aspern i wokół niego.

Projektując „Centrum Zdrowia Aspern” szczególną uwagę zwrócono na zrównoważone wytwarzanie energii i systemy technologii budynku, które są optymalnie dostosowane do sposobu użytkowania budynku. Zaopatrzenie w ciepło i chłód zapewniają sondy geotermalne umieszczone pod budynkami, które współpracują z pompą ciepła solanka/woda. Ponadto system fotowoltaiczny na dachu generuje część wymaganej energii elektrycznej.

Takie połączenie oznacza, że ​​znaczna część energii potrzebnej do funkcjonowania budynku jest wytwarzana niezależnie. „Centrum Zdrowia Aspern” zostanie zbudowane zgodnie z wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju ÖGNI/DGNB i ÖGNB. Trwają starania o certyfikaty „DGNB Gold” i „TQB 800”.

Szalunki ścienne i stropowe firmy RINGER

Przy realizacji projektu budowlanego Sedlak polegał na wiedzy i doświadczeniu firmy RINGER. We wszystkich obszarach konstrukcji stanu surowego zastosowano szalunki, rusztowania i rozwiązania zabezpieczające RINGER. W obszarze ścian zastosowano sprawdzony RINGER Stal Master. System szalunkowy przekonuje swoją wytrzymałością, max. wytrzymałość na parcie betonu 80kN/m² oraz jego wszechstronną różnorodnością elementów.

Ze względu na częściowo bardzo wąski wykop, różne obszary zostały połączone pojedynczo za pomocą kozłów oporowych M Ringer. Szalunki słupowe PAX zastosowano do podpór w piwnicy lub w obszarze parkingów. Do wykonania zbrojenia ścian wykorzystano rusztowanie RINGER Doppelgeländer.

W celu zapewnienia niezbędnego bezpieczeństwa podczas betonowania lub zabezpieczenia przed upadkiem zastosowano różne podesty i wsporniki.

W zależności od obszaru do betonowania zastosowano podesty betoniarskie „L” RINGER lub, dla jeszcze większej elastyczności, sprawdzoną konsolę rusztowania z podparciem. Ponadto zastosowano podesty wspinające RINGER. W wielu miejscach zastosowano również poręcze ściskowe RINGER z bezstopniowym zakresem regulacji wynoszącym 60 cm.

Podczas deskowania stropów firma Sedlak postawiła na najnowsze rozwiązania firmy RINGER. Zastosowano zarówno lekkie modułowe deskowanie stropowe AluDEK, jak i zupełnie nowy stolik szalunkowy DEKplus. Dwa rozwiązania deskowania stropowego, które są w 100% kompatybilne, mają swoje mocne strony w tym projekcie budowlanym.

„AluDEK i DEKplus idealnie ze sobą współgrają, tworząc niezwykle przekonujący pakiet deskowań stropowych”:

Peter Zolles, Hauptpolier w Dipl. Ing. Wilhelm Sedlak Gesellschaft m. b. H

Stropy łączone z AluDEK i DEKplus

Lekkie elementy AluDEK zastosowano w miejscach, które musiały być później ręcznie wyłączane ze względu na węższe otwory drzwiowe. Również montaż z głowicą AluDEK i standardowymi podporami przebiegał sprawnie dzięki lekkim elementom o wadze zaledwie 21 kg/m².

DEKplus pokazał swoje mocne strony na dużych powierzchniach. Pozostałe obszary, takie jak ukośne ściany, słupy lub inne wnęki, można łatwo wypełnić szynami AluDEK i płytami szalunkowymi. Niezbędne podwieszenia wykonano za pomocą dźwigarów i paneli szalunkowych Ringer.


Ze względu na ogromną wysokość sufitu sięgającą częściowo 5,20 m, wielkopowierzchniowe elementy stolika szalunkowego DEKplus idealnie nadawały się do tego projektu budowlanego. Wykorzystano 52 stoliki 225x540cm oraz 3 stoliki 180x540cm. Do każdego elementu zamontowano cztery głowice DEKplus z podporami 20 kN i maksymalną długością 550 cm. Elementy zostały następnie podniesione do miejsca przeznaczenia za pomocą zawiesia DEKplus. Dzięki wyjątkowo smukłej konstrukcji zawiesi możliwe było umieszczenie elementów stołu bardzo blisko siebie, co oznaczało, że wymagana była tylko minimalna praca prostowania.